
Moikka! Se olisi minun vuoro kirjoitella kuulumisia, eiköhän mennä suoraan asiaan!
Harjoituskausi kesällä onnistui kohtuu hyvin. Pahempia loukkaantumisia ei sattunut, lukuunottamatta kaatumista rullasuksilla kovasta vauhdista. Kesällä selvisi myös koulupaikka Kuopion Klassillisesta lukiosta, joulukuussa kuitenkin vaihdoin Leppävirran lukioon. Vaihdon tein liian matkustelun takia.
Syyskuussa harjoittelu kulki erittäin hyvin, silloin kävin myös leirillä. Lokakuussa kävin kahden kuukauden jaksovaihdolla kontiolahdella harjoittelemassa kovaa, koulun ohella. Lokakuusta tuli kuin tulikin parhain harjoituskuukausi viime vuonna.
Kisakausi alkoi GP-kisollla Kontiolahdella. Kyseisitä kilpailuista ei jäänyt oikein mitään hyvää sanottavaa, silloin normaalisuorittaminen oli vielä hakusessa. Toisaalta kisat olivat myös keskellä pitkää leirijaksoa, joten parempaa suoritusta ei valmentajankaan mukaan ollut odotettavissa. Kunnolla kisaamisen makuun päästiin vasta Imatralla järjestetyissä Baltic Junior Cup -kisoissa. Ja sijoituksetkin olivat hyviä. Kisakausi on kulkenut itsellä tosi hyvin, tähän mennessä paras kauteni.
Nytten vielä nokkakohti Rovaniemen SM-kilpailuja ja sitten olisi kausi ampumahiihdon osalta paketissa.
Terveisin Pihka Paasonen