Viron Kristo Siimer ei ole koskaan selvinnyt maailmancupissa pisteille, mutta nyt hän jysäytti melkoisen paukun oltuaan neljästoista. Oton onnitteli lämpimästi hyvää ystäväänsä. Kuva: NordicFocus

Normaalimatkan viimeinen eli neljäs ammunta toi Otto Inveniukselle kolme sakkominuuttia ja tuhosi hyvin sujuneen kilpailun. Tuloksena oli viidellä sakolla 48. sija, mutta ilman viimeisen pystyn huteja hän olisi ollut yhdestoista.

– Kyllä ärsyttää. Kilpailu sujui niin hyvin viidentoista kilometrin ajan, ja sitten sössin viimeisen ammunnan, Otto puhisi kisan jälkeen.

Hän ei ollut kovin innostunut palaamaan epäonnekkaan ammunnan tapahtumiin, koska syyt löytyvät aseen takaa.

– Puristin liipasinta ensimmäisessä laukauksessa liian kevyesti ja se piti ottaa uudelleen. Sitten mukaan tuli tärinää ja ammunta meni pieleen.

Erinomaisesti sujunut hiihto-osuus tarjosi Otolle eväät hyvään sijoitukseen.

– Olin hiihtoajoissa kahdeksastoista, mitä paremmin en muista hiihtäneeni koskaan.

Hiihtoajoissa Otto hävisi kilpailun kuninkaalle Norjan Johannes Thingnes Bölle yli kolme minuuttia, mutta esimerkiksi viidenneksi sijoittunut Ranskan Emilien Jacquelin oli 20 km:llä vain viisitoista sekuntia Ottoa nopeampi ja yhdeksänneksi sijoittunut Slovenian Jakov Fak oli jo Ottoa hitaampi ladulla.

Tulosten analysointi kertoo, että Otto liikkuu jo huippunimien tuntumassa ja isompi läpimurto alkaa olla ovella.

Heti torstaina Otolla on edessään parisekaviesti, johon hän osallistuu Suvi Minkkisen kanssa.

– Odotan sitä mielenkiinnolla. Ei palautuminen tämän päivän kisasta ole ongelma, koska silloin kun hiihto on sujunut hyvin, ei se rasita pitkään, Otto heitti.

JuHu