Vili Kotikumpu hallitsi miesten kisaa lauantaina. Kuva: Markku Ruotsalainen

Vili Kotikumpu onnistui erinomaisesti Imatralla käydyissä näyttökilpailuissa ja voitti 12,5 kilometrin ja neljän ammunnan kisan varsin ylivoimaisesti. Toiseksi sijoittunut Saloisten Aapo Erkkilä selvisi vain yhdellä sakolla, mutta hävisi Vilille yli minuutin.

– Kaksi sakkoa tuli ensimmäiseltä makuupaikalta, kun luin tuulen väärin. Ja pystypaikalla ammuin ensin tyhjää, kun unohdin laittaa lippaan paikalleen. Muuten ammunnat meni ihan hyvin, Vili hymähteli kommelluksilleen.

Hiihtovauhtiinsa hän ei ollut täysin tyytyväinen.

– Viikolla harkkakisoissa vire oli parempi. Marraskuun lopulla iski tauti päälle ja olin viisi päivää harjoittelematta. Katsotaan nyt vielä huominen, miten kulkee, Vili pohti eikä suostunut vielä miettimään mahdollisia edustustehtäviä.

Jotakin lauantain kisa kertoi, sillä 22-vuotiaiden kisan voittanut Kalle Loukkaanhuhta kisasi jo kaksi viikkoa IBU-cupissa, mutta hävisi nyt 28 sekuntia Vilille.

Jonni Mukkala ei päässyt matkaan ollenkaan. Vaatimattoman maailmancupin esiintymisen jälkeen hän oli hakeutunut lääkäriin.

– Sieltä löytyi keuhkoklamydia, joka oli ollut jo jonkin aikaa oireettomana ja puhkesi nyt maailmancupissa, Jonni kertoi totisena.
Sairautta hoidetaan lääkkeillä.

– Jotakin häikkää piti olla, sillä en oikein uskonut puheita ylikunnosta, Jonni huokaili.

Imatran kaksipäiväiset kansainväliset kilpailut kulkevat virallisesti nimellä ”Biathlon Baltic Junior Cup”. Osanottajia kisoissa oli kolmesataa.

Junnusarjoissa oli mukana neljä Soisalon Ampumahiihtäjien edustajaa.

Soisalon urheita junnuja Imatran lumituiskussa. Vinski (vas), Pihka, Noomi ja Veera. Kuva: Janne Paasonen

15-vuotiaiden poikien kuudella kilometrillä Vinski Ruotsalainen ylsi 26 osanottajan joukossa neljänneksi. Viron Matis Mändmetsin voittamassa kisassa Vinski oli toiseksi paras suomalainen.

– Oli aika vaativat olosuhteet. Tuuli tuiversi ja lunta tuiskutti, Vinski selvitti.

Jotakin oloista kertoo Vinskin ammuntatulos. Kun hän syksyn Baltic Cupin osakilpailussa Otepäässä oli ainoa nolla-ampuja, niin nyt tuloksena kolmesta ammunnasta oli kahdeksan sakkoa (2,3,3) ja siitä huolimatta nimi löytyy tuloslistalta neljänneltä sijalta.

– Kyllä tulos olisi voinut olla parempi, jos olisin ampunut vähän rauhallisemmin ja kytännyt paremmin tuulirakoja, Vinski pohti jälkikäteen.

19-vuotiaiden tyttöjen 7,5 kilometrillä osanottajia oli yli kolmekymmentä ja taso varsin mukava. Ahveniston Eveliina Hakalan voittamassa kisassa Pihka Paasonen sijoittui kuudenneksi parhaana suomalaisena yhdeksänneksi.

Neljältä paikalta huteja tuli vain kuusi eli osumatarkkuus oli jo tyydyttävä 70%.

– Ammunnat meni hyvin, vaikka ensimmäisen makuun kaksi alhaalta ohi mennyttä olivat omia virheitä, Pihka soimasi itseään.

Vaikean syksyn jälkeen hiihto-osuus oli pieni arvoitus.

– Hiihtäminen sujui paremmin kuin mitä osasin odottaa.

Mainittakoon, että Pihkan edelle kolmanneksi sijoittui tunnetun virolaisen hiihtoperheen jäsen Aulourdees Veerpalu.

13-vuotiaiden tyttöjen neljällä kilometrillä. Veera Tirronen oli viides ja Noomi Kosunen seitsemäs. Veera ampui kolmelta paikalta neljä ja Noomi kahdeksan pummia.

Sarjan voitti vain yhden sakon ampunut Ounasvaaran Ellen Poikela.

Veera oli tulokseen tyytyväinen, vaikka neljänneksi sijoittunut Liettuan Ekaterina Litvinova oli vain niukasti parempi.

– Ihan hyvä. Yksi ohilaukaus tuli, kun en tuntenut liipasinta ja laukaus karkasi. Ja hiihto-osuudella alamäessä tupruutti niin lunta, etten nähnyt silmillä mitään, Veera tarinoi uransa ensimmäisen kansainvälisen kisan tapahtumia.

Noomilla asetelma oli astetta haastavampi, kun kylmä pääsi kiusaamaan.

– Ei ollut mukava kilpailu. Sormia palelsi, kertoi Noomi, joka kaikesta huolimatta veti kisan loppuun.

JuHu