
Ollaan toteuttamassa pitkäaikaista unelmaa olla harjoitusleirillä Utahissa tyttöystäväni Emilian ja USA:n maajoukkueen kanssa. Nyt jo kaksi treeniviikkoa takana ja odotetaan kovasti seuraavia.
Täällä on mahtavat puitteet harjoitteluun. Meidän majoitus ja 10km päässä sijaitseva Soldier Hollowin stadion ovat noin 1800m korkeudessa, joten kyse on korkean paikan leiristä. Parhaita puolia tässä paikassa on ehdottomasti tämä keli. Joka päivä on paistanut aurinko täydeltä taivaalta ja lämpöä riittää, vaikka kalenterin mukaan syksy painaakin päälle. Hyvä puoli on myös se, että mäkeä riittää rutkasti ja tasaistakin tarvittaessa, joten aina voi valita harjoituksen mukaan paikan ja maastonpiirteet. Maisemat ovat upeat ja hankalinta onkin se, että malttaa levätä riittävästi.
Reissuun lähtiessä hitusen jännitti, että löytyykö täältä ”normaalia” terveellistä ruokaa, mutta on ollut ilo huomata, että ruokakaupat ovat lopulta melko samanlaisia kuin Suomessa. Toki sitä kaikkea meille turhaa on noin kymmenen kertaa enemmän. Pienistä kulttuurieroista huolimatta amerikkalaiseen elämäntapaan on sopeuduttu erittäin hyvin!
Pakko se on vielä tähän mainita, ettei tällaista reissua tyhjin taskuin pysty tekemään. Suuri kiitos kuuluukin kaikille sponsoreille, että tämä on mahdollista. Kovaa työn tekoa, mutta nautiskellen!
Otto kiittää ja kuittaa!