Otto puski eteenpäin Oberhofin sumun läpi. Kuva: NordicFocus

Otto Invenius oli selvästi parhaana suomalaisena sijalla 30 Oberhofin maailmancupin avauksena käydyssä pikakilpailussa. Kilpailun voitti Saksan Benedikt Doll niukasti ennen Norjan Sturla Holm Laegreidiä ja Endre Strömsheimia.

Otto ampui kolme (1+2) sakkorinkiä ja hävisi Dollille 1,50.

– Sijoituksellisesti kauden paras kisa, mutta mahdollisuuksia paljon parempaankin oli, Otto totesi.

Etenkin pystypaikan ammunta jäi kaivelemaan.

– Se lähti hyvin liikkeelle ja tunne oli hyvä. Kaksi viimeistä menivät kuitenkin ohi, Otto puhisi harmissaan.

Kisan nopein hiihtäjä oli IBU-cupista nostettu Norjan Johan-Olav Botn, joka tuhosi kisansa heikolla ammunnalla.

Otto oli omaan hiihtovauhtiinsa tyytyväinen. Kilpailun voittajalle Dollille hän hävisi raskaalla kympillä vain 51 sekuntia.

– Pystyin jaksavaan hiihtoon, vaikka Oberhofin jyrkkäpiirteiset ja paljon kuokkaa vaativat maastot eivät ole minulle mieleisiä, Otto analysoi ja lisäsi yksityiskohdan, jonka avulla hiihtovauhti saatiin ylös.

– Laskin kaikki laskut niin rohkeasti ja lujaa kuin mahdollista. Suksiakaan en säästellyt, koska minulla ei ole mitään huippuparia tällaiselle vesikelille, mutta suksi oli kuitenkin ihan luistava.

Oberhofin rata oli varsin kehnossa kunnossa, kun säilötyn lumen joukosta nousi kiviä ja sahanpurua. Olosuhteet olivat kaikille samat, joten niistä valittaminen söisi vain omaa mielenrauhaa.

Mietteliäänä lähtöportilla. Kuva: NordicFocus

Vaikka huippukunto on Otolla vielä edessäpäin, niin jo nykykunnossaan hän voi hyvänä päivänä tehdä kovaa tulosta. Perjantain kisassa Sveitsin Sebastian Stalder hiihti ja ampui käytännössä Oton kanssa samaa vauhtia, mutta onnistui pudottamaan kaikki taulut. Suoritus toi yhdeksännen sijan ja kertoo samalla Oton mahdollisuuksista.

Kyseessä oli Oton neljäs pikakilpailu kuluvan kauden maailmancupissa. Sijaluvut kertovat kehityssunnan: 92 – 39 – 31 -30.

Oberhofin pikakilpailu toi Otolle lisää maailmancupin pisteitä, joiden turvin hän nousi cupin kokonaistilanteessa kolme pykälää ylöspäin sijalle 42.

Suomalaisittain perjantai oli pahasti mollivoittoinen. Otto oli ainoa pisteille (40 parhaan joukkoon) yltänyt urheilija eikä lauantain takaa-ajoihin päässyt hänen lisäkseen kuin Tero Seppälä ja naisten kisaan Suvi Minkkinen.

– Vaikea sanoa, miksi meillä meni alakanttiin. Pojat pohtivat syitä moiseen, mutta ei siihen taida olla mitään yhtä syytä.

Jos ei muuta, niin ainakin ammuntoihin olisi mukava löytää hiukkasen tarkkuutta lisää. Nyt viiden miehen joukkue pudotti 32/50 taulua, mikä tietää maailmancupin tasolle vaatimatonta osumisprosenttia 64.

JuHu