Lähtöviivalla eturivissä Saloisten 31.Aapo Erkkilä (vas), Lahden 35.Sami Orpana, Kauhajoen 36.Mika Lammi, Kontiolahden 33.Otto-Eemil Karvinen, Soisalon 37.Tuukka ja Tuusulan 38.Tuomas Harjula. Soisalon 22-vuotiaiden avaajan Santerin lippis ja keltainen paita näkyväy toisen rivin vasemmassa reunassa. Kuva: Eero Kolehmainen

Kauhajoen SM-ampumajuoksujen avauspäivä perjantaina oli SoisAH:n kannalta historiallinen, sillä kolmikon Tuukka Invenius – Anssi Kuittinen – Otto Invenius tuoma viestipronssi on seuran ensimmäinen ampumajuoksumitali yleisestä sarjasta.

Raahesta kotoisin oleva Saloisten Reipas hallitsi kilpailua näytöstyyliin lähdöstä maaliin, ja jätti hopealle sijoittuneen Tuusulan Voima-Veikot liki kolmen minuutin päähän.

SoisAH oli kahden osuuden jälkeen mitalisijojen tuntumassa kuudentena, mutta Otto nosti ankkurina leppävirtalaiset kolmanneksi. Eroa Tuusulaan jäi yli 1,5 minuuttia, ja vastaavasti neljänneksi sijoittunut järjestävä seura Kauhajoen Karhu jäi 16 s päähän.

Viestin kovimmasta osuusajsta vastasi Tuusulan ankkuri Jaakko Ranta. Hän oli vajaan minuutin Ottoa nopeampi.

22-vuotiaiden viestissä SoisAH:n vahva kolmikko Santeri Kolehmainen – Jimi Klemettinen – Essi Kuittinen oli täysin omaa luokkaansa, koska todellinen vastus puuttui. Periaatteessa urheilijat pystyivät vetämään kisan läpi harjoituksena lauantain ja sunnuntain henkilökohtaisia kisoja silmällä pitäen. Melkein 14-vuotias Jimi ei kuitenkaan malttanut hölläillä, vaan tempaisi toisen osuuden Ahveniston miesjoukkueen tahdissa.

13-vuotiaat sijoittuivat poikien kisassa kahdeksanneksi. Avausosuudella Otto Konttinen väläytti lahjojaan ja toi seuran mainiosti toisena vaihtoon. Toisella osuudella polvivaivoista kärsinyt Pihka Paasonen veti urhoollisesti neljän kilometrin ja kahden ammunnan lenkkinsä läpi ja laski arvokisojen ensikertalaisen Kasperi Sirviön ankkurina liikkeelle.

Kasperi suoriutui tulikasteestaan lupaavasti ollen osuuden viidenneksi nopein ja toi SoisAH:n maaliin kahdeksantena.
Lauantaina Kauhajoella ovat ohjelmassa pikakilpailut ja sunnuntaina yhteislähdöt.

JuHu